Zawód z przyszłością – pośrednik w obrocie nieruchomościami
W Administratorze24 pojawił się artykuł o zawodzie pośrednika. Obserwujemy wzrost zapotrzebowania na pośredników, co wynika z tego, że mamy mniej czasu na zajmowanie się swoimi sprawami, a w czasie wolnym wolimy się zająć rodziną czy hobby. Poza tym sprzedaż nieruchomości to transakcja, która bardzo obciąża zarówno emocjonalnie, jak i finansowo, dlatego warto oddać ją w ręce specjalisty, który zajmie się pełną jej obsługą.
W Kanadzie czy USA ok. 80% transakcji na rynku nieruchomości odbywa się przy udziale pośredników. W Polsce ten odsetek jest prawie trzykrotnie niższy, jednak stopniowo rośnie.
Według Ministerstwa Sprawiedliwości w 2014 roku podpisano ponad 1,8 mln aktów notarialnych, z czego ok. 456 000 dotyczyło sprzedaży nieruchomości. Do tej grupy zaliczono zarówno sprzedaż lokali, nieruchomości rolnych, działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym lub o innym przeznaczeniu, gruntów niezabudowanych, jak i oddanie przez Skarb Państwa (SP) lub jednostki samorządu terytorialnego (JST) w użytkowanie wieczyste, sprzedaż nieruchomości na rzecz SP lub JST, transakcje dotyczące spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu oraz sprzedaż użytkowania wieczystego.
Czy zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami to rzeczywiście zawód z przyszłością, czy może wręcz odwrotnie? W związku z powszechnym dostępem do ofert, chęcią ograniczenia kosztów zakupu i możliwością samodzielnej własnej weryfikacji ofert, pośrednictwo umiera?
Cały artykuł tu i na naszym fanpage-u.