Zbyt długi proces sprzedaży nieruchomości – co go powoduje?
Sprzedaż nieruchomości to w większości przypadków złożony proces, na który składa się wiele etapów. Od podjęcia decyzji do złożenia ostatecznych podpisów może minąć kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Od czego zależy ile czasu upłynie, zanim obie strony transakcji będą mogły uznać ją za sfinalizowaną?
Na przebieg procesu sprzedaży nieruchomości wpływ ma wiele różnych czynników. Na niektóre z nich – jak chociażby kryzys gospodarczy, niedostateczną lub nadmierną podaż lokali czy małe zainteresowanie nabywców, statystyczny sprzedający nie ma wpływu. Może za to decydować, po jakiej cenie wystawi nieruchomość i czy ustalając jej poziom będzie kierować się wiedzą i doświadczeniem pośredników oraz racjonalnymi przesłankami. W kontekście wydłużającego się procesu sprzedaży nieruchomości mocno niepokoi fakt, większość sprzedających nie chce skorzystać z możliwości wpłynięcia na szybkość transakcji na rynku nieruchomości. Dlaczego?
Po pierwsze dlatego, że obawia się straty finansowej. Dla większości osób – nie zajmujących się zawodowo inwestowaniem w nieruchomości – sprzedaż czy kupno domu lub mieszkania to transakcja, którą przeprowadza się raz, dwa razy w życiu. Zrozumiałe jest więc, że każdy sprzedający chce, aby transakcja była dla niego jak najkorzystniejsza. W obawie przed stratą, część sprzedających decyduje się na zawyżenie stawki, a nawet na cenę, której inny nie odważyliby się zaproponować. Skutek: trudności a nawet niemożność znalezienia potencjalnego nabywcy chętnego rozmawiać o zaproponowanej cenie.
Tym, co także wpływa na przebieg procesu sprzedaży nieruchomości jest argumentowanie właścicieli obiektów wystawionych na sprzedaż, iż znalezienie kupca nie stanowi dla nich priorytetu, że mogą poczekać i nie narażą się na finansową stratę. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których wieloletnie oczekiwanie faktycznie nie stanowi problemu. W większości przypadków, jest to jednak tylko wymówka mająca usprawiedliwić zawyżanie cen i zmobilizować pośrednika do efektywniejszego promowania wystawionej na sprzedaż nieruchomości.
Co jeszcze sprawia, że sprzedaż nieruchomości trwa coraz dłużej? Brak wiedzy na temat realnych cen zawieranych transakcji oraz opieranie wyceny na przeczuciach i wyobrażeniach na temat sytuacji na rynku. Po części wynika to ze znikomego zainteresowania sprzedających faktyczną kondycją branży. Problemem jest także ignorowanie sugestii i wskazówek osób, które pośrednictwem w obrocie nieruchomościami zajmują się zawodowo. Wiedza i kompetencje pośredników w trakcie ustalania ceny nieruchomości bardzo często nie są brane pod uwagę, czego konsekwencje odczuwa cała branża.
Rozwiązanie tej sytuacji wymaga zmiany podejścia sprzedających i kupujących – przede wszystkim w kwestii wyceny nieruchomości i realnie obowiązujących stawek. Agencje i pośrednicy potrzebować będą natomiast szczegółowej i popartej wiarygodnymi danymi, wiedzy na temat realnych cen transakcyjnych obowiązujących w przypadku konkretnego rynku i nieruchomości o określonych parametrach. Dobre chęci i odpowiednie narzędzie pracy – oto najprostsza odpowiedź na coraz dłuższy proces sprzedaży nieruchomości. O tym, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, nikogo nie trzeba przekonywać.