Tak się mieszka w Polsce
Rynek mieszkaniowy w Polsce nie należy do najprzychylniejszych. Wprawdzie większość Polaków mieszka w lokalu, którego jest właścicielem, jednak zapewnienie własnego dachu nad głową kosztuje nas znaczną część dochodów, a spłata kredytu potrafi trwać całe dziesięciolecia.
Zgodnie z danymi raportu GUS z 2013 roku na temat sytuacji mieszkaniowej, liczba budynków mieszkalnych w Polsce wynosi ponad 6 mln z czego zamieszkałych jest 5,5 mln. 31 mln Polaków zajmuje blisko 12,5 mln mieszkań. Około 7 mln spośród dostępnych lokali zostało wybudowanych w latach 45-89, ponad 400 tys. lokali to te sprzed 1918 roku.
Średnia powierzchnia zajmowanego lokalu wynosi 73 m2, jednak cieszące się największym zainteresowaniem mieszkania to te mające ok 50 m2. Poprawia się standard zajmowanych mieszkań – dostęp do wodociągu i kanalizacji ma 96,4% z nich, a zgodnie z oceną instytucji monitorujących stan techniczny budynków, większość mieszkań w Polsce jest w dobrej kondycji.
Zgodnie z wspomnianym raportem – w ciągu ostatniego dziesięciolecia do użytku oddano ponad milion mieszkań: m.in. 14% w województwie mazowieckim, po 13% w podkarpackim i pomorskim. Budownictwo mieszkaniowe w Polsce powoli przestaje być domeną spółdzielni mieszkaniowych. Przewagę nad nimi mają deweloperzy – po 2000 roku spółdzielnie budowały ok 25 tys. lokali w ciągu roku. 13 lat później było to tylko 1,5 tys.
Zgodnie z danymi Eurostatu z 2012 roku, większość z nas zamieszkiwała lokale w budynkach wielorodzinnych, w około 75% przypadków były to mieszkania własnościowe. Zapewnienie własnego lokum nad głową pochłania blisko 23% naszego dochodu.
Co ciekawe, rośnie odsetek Polaków mieszkających z rodzicami. W grupie pomiędzy 25 a 34 rokiem życia jest to aż 43% osób (Źródło: Gazet Wyborcza). Pod tym względem, bliżej nam do państw Europy Południowej (Hiszpania 55%) niż Północnej (Wielka Brytania – 26%, theguardian.com).
Ile czasu zajmuje nam zdobycie własnego mieszkania? Kwestia jest bardzo zróżnicowana. W zależności od metrażu, ceny i wysokości raty, a więc możliwości finansowych, może to być od kilku lat do kilku dziesięcioleci – 40 letni okres spłaty kredytu nie jest rzadkością. Jak się okazuje, nie stanowi to przeszkody w dążeniu do własnego M – na najem w perspektywie długoterminowej decyduje się zaledwie 2,5% Polaków.