Centralny Rejestr Ofert Nieruchomości

Kto chce mieszkać w starych murach?

By on Sty 20, 2015 in Aktualności | 0 komentarzy

Małe mieszkanie w przedwojennym budynku kupimy za ok. 150 tys. zł. Ceny najdroższych apartamentów idą w miliony zł.

Z analiz portalu Szybko.pl wynika, że kamienice stanowią ok. 11–13 proc. podaży nieruchomości w Warszawie (pod uwagę wzięto budynki powstałe do 1955 roku).

Popyt na prestiżowe mieszkania w atrakcyjnie położonych kamienicach rośnie z roku na rok. – Najwięcej kamienicznych lokali znajdziemy na Śródmieściu. Ofertę takich mieszkań maja także Mokotów i Praga. – Listę zamykają Żoliborz i Wola. W innych dzielnicach mieszkań w kamienicach jest zdecydowanie mniej.

Najtańsze mieszkania w kamienicach są oferowane poniżej 160 tys. zł. Na Pradze-Południe 25-metrowy lokal można kupić za ok. 155 tys. zł. 28-metrowe mieszkanie we Włochach właściciel wycenił na 152 tys. zł. Cena 15-metrowej kawalerki na Mokotowie to 158 tys. zł.

– Najdroższe są mieszkania w prestiżowych kamienicach na Śródmieściu. I tak np. 191-metrowy apartament przy ul. Pięknej wyceniono na 5,7 mln zł. Za 215-metrowe mieszkanie w kamienicy przy ul. Czeczota na Mokotowie właściciel chciałby dostać 4,3 mln zł.

– Ważne, by oprócz dobrej lokalizacji taka nieruchomość miała duszę.

W portalu Szybko.pl, znajdziemy 52-metrowe mieszkanie w praskiej kamienicy z 1932 r., w cenie 3,6 tys. zł za mkw. (188,5 tys. zł za całość). W budynku z 1950 r. na Śródmieściu jest do kupienia 26-metrowy lokal wyceniony na 26,1 tys. zł za mkw. (680 tys. zł). 158-metrowe mieszkanie w śródmiejskiej kamienicy z 1928 r. kosztuje zaś 25,3 tys. zł za mkw. (3,9 mln zł).

Co warte podkreślenia, to to aby takie budynki miały uregulowany stan prawny. Klienci bardzo się boją nieruchomości, do których mogą się pojawić roszczenia. Niezmiernie ważny jest także stan techniczny budynku.

Zainteresowani zakupem lokalach w kamienicach są przede wszystkim zarabiający powyżej przeciętnej. Ceny lokali w kamienicach są o ok. 25 proc. wyższe niż średnie ceny rynkowe. Przeciętna stawka za mkw. mieszkania w kamienicy w stolicy to 9,4 tys. zł, podczas gdy średnia dla wszystkich rodzajów nieruchomości wynosi 7,4 tys. zł.

 

Źródło: ekonomia24.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *