Centralny Rejestr Ofert Nieruchomości

Zagraniczne rynki nieruchomości

By on Kwi 23, 2015 in Aktualności | 0 komentarzy

Rosja po raz pierwszy w historii została największym w Europie rynkiem centrów handlowych. Po 43 latach skończyła się dominacja Francji. Ale to rosyjscy najemcy mają kłopoty.

Tak wynika z najnowszych badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Jej analitycy policzyli, że w drugim półroczu 2014 r. ponad połowa nowej podaży centrów handlowych przypadła na Rosję, której łączne zasoby powierzchni pod koniec roku przekroczyły 17,7 mln mkw.

Na drugim miejscu – z centrami o powierzchni 17,66 mln mkw. – znalazła się Francja. Natomiast trzecim największym rynkiem centrów handlowych w Europie jest obecnie Wielka Brytania – z 17,1 mln mkw. Polska jest na siódmym miejscu listy największych rynków centrów handlowych w Europie.

Głównym czynnikiem motywującym deweloperów do większej aktywności w Europie było rosnące zainteresowanie konsumentów dużymi centrami handlowymi, które mogą pochwalić się bogatszą ofertą handlową, rozrywkową i gastronomiczną.

– Na największych rynkach Europy Zachodniej aktywność deweloperska coraz częściej koncentruje się wokół rozbudowy lub modernizacji małych lub starszych centrów handlowych, natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej nadal budowane są przede wszystkim nowe, regionalne obiekty handlowe o dużym zasięgu oddziaływania.

Ze względu na niski wskaźnik nasycenia centrami handlowymi, najwięcej nowej powierzchni może powstać w Rosji i Turcji, przy czym w Rosji realizacja inwestycji będzie uzależniona od warunków finansowania i sytuacji geopolitycznej.

Wzrost aktywności deweloperskiej dotyczy także niektórych rynków Europy Zachodniej o niższym wskaźniku nasycenia, między innymi Włoch i Hiszpanii. We Włoszech ilość powierzchni w centrach handlowych w przygotowaniu na kolejne dwa lata jest ponad dwukrotnie wyższa niż w Wielkiej Brytanii.

Mimo dobrych wyników w rankingu, najemcy centrów handlowych w Rosji są w złej sytuacji. Więcej przeczytacie: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/709849,1195687-Koniec-dominacji-Francji–Rosja-gora.html

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *